Witamy,
oficjalny serwis klubu

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Pływanie

Lubelska pływalnia Aqua była areną w Głównych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. W zawodach uczestniczyło aż 266. zawodników z 22. klubów lubelszczyzny. Wśród tego grona wystąpiło także 13. reprezentantów AZS AWF Biała Podlaska.

Trenerzy Bartłomiej Kargulewicz i Paweł Mielnik do składu AZS-u na te mistrzostwa desygnowali siedmiu młodzików: Gabrielę Utka, Amelię Sagan, Maję Król, Maksymiliana Micha, Kacpra Bilskiego, Dominika Ołtuszyka, Szymona Różańskiego. Ponadto w składzie znaleźli się dwaj juniorzy młodsi: Michał Makaruk i Michał Skrzypiec oraz czterech zawodników w kategorii open: Oliwia Silipicka, Mateusz Borsuk, Wojciech i Piotr Suszkowie.

Najlepszy start zaliczył Wojciech Suszek, który trzykrotnie wywalczył złote medale i tytuł najlepszego zawodnika w województwie. Na dystansie 100 m stylem dowolnym, osiągając wynik 53,79 sek. Na dystansach 50-metrowych stylem motylkowym i dowolnym uzyskał kolejno czas 25,80 (poprawiając rekord życiowy i klubu) oraz czas 24,38.
Medal w kolorze brązowym dorzucił Maksymilian Mich, na dystansie 50 m stylem dowolnym z czasem 30,32. Pływacy AZS AWF 56-krotnie poprawiali lub ustanawiali swoje nowe rekordy życiowe, które dawały im miejsca tuż za podium.

W dniach 24–27 maja 2018 roku na pływalni Zatoka Sportu w Łodzi rozdano najważniejsze pływackie medale, podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców. Oprócz tego zawodnicy mogli uzyskać kwalifikacje na seniorskie mistrzostwa Europy w Glasgow, ME juniorów w Helsinkach, a także Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Buenos Aires. Taka sytuacja spowodowała, że na starcie stanęło 821 zawodników z 143 klubów z całej Polski. Wśród nich 5 osobowa reprezentacja pływaków AZS AWF Biała Podlaska: Anhelina Arekhava, Jowita Sieńczyk, Zosia Kolenda, Piotr i Wojciech Suszek.

Największą niespodziankę sprawiły, Jowita studentka i zawodniczka University of North Texas, która podczas pobytu w Białej Podlaskiej reprezentuje barwy AZS-u i Anhelina studentka I roku AWF, które wywalczyły prawo startu w finale B na dystansie 50 i 100m stylem grzbietowym. Start Jowity na dystansie 100 metrowym zakończył się brązowym medalem w kategorii młodzieżowiec z nowym rek. życiowym i klubu (1’05.34), dwa miejsca za nią uplasowała się Aniela z czasem 1’06.93. Natomiast start na dystansie o połowę krótszym zakończył się IV lokatą Jowity (30.32 rek. życiowy i klubu), której do medalu zabrakło 2 setne sekundy i VI Anieli (30.73) w kat. młodzieżowiec.