Oficjalny serwis klubu,
sekcja piłki ręcznej

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

W piątek 23 sierpnia 2019 roku piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska rozegrali swój pierwszy mecz w ramach przygotowań do sezonu 2019/2020. W litewskiej miejscowości Olita wysoko pokonaliśmy zespół z Łotwy, ASK-LSPA Riga 40:26. Był to jednocześnie inauguracyjny mecz w ramach międzynarodowego turnieju Jono Cup - Alytus 2019. W sobotę przed naszymi zawodnikami kolejne dwa mecze sparingowe, w których rywalami będą drużyny z Litwy.

AZS AWF Biała Podlaska - ASK-LSPA Riga 40:26

>>> Informacje o turnieju Jono Cup - Alytus 2019 <<<

>>> Terminarz i podział na grupy w turnieju Jono Cup - Alytus 2019 <<<

>>> Wyniki meczów w turnieju Jono Cup - Alytus 2019 <<<

W dniach 23-25 sierpnia 2019 roku drużyna AZS AWF Biała Podlaska uczestniczyć będzie w międzynarodowym turnieju Jono Cup Handball Tournament - Alytus 2019. W zawodach wystąpi ostatecznie osiem klubów z czterech sąsiadujących ze sobą państw: Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. W turnieju nie wystąpi awizowany wcześniej białoruski Kronon Grodno. W miejsce tego zespołu, poza turniejową klasyfikacją, zagrają zawodnicy z rezerowej drużyny gospodarzy.

Będzie to już druga edycja zawodów mających charakter memoriału ku pamięci Jonasa Jonuška - wieloletniego trenera i menedżera klubu RK Varsa, honorowego obywatela miasta Olita.

Oficjalne otwarcie turnieju nastąpi 23 sierpnia 2019 roku (piątek) o godzinie 16:30, a pierwszy mecz turnieju, z udziałem naszego AZS-u rozpocznie się już o godzinie 18:00. Zakończenie memoriału zaplanowano na 25 sierpnia 2019 roku (niedziela) na godzinę 16:30. Wtedy nastąpi uroczyste wręczenie nagród i pucharów.

Na naszej stronie będzie można śledzić końcowe wyniki turniejowych meczów, które prezentujemy poniżej...

Od ponad tygodnia piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska ciężko pracują nad budowaniem formy na nadchodzący sezon ligowy. Drużyna przebywa aktualnie na zgrupowaniu w Białej Podlaskiej, gdzie na różnych obiektach AWF-u prowadzone są zajęcia treningowe. W zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych odbywają się one na: bieżni stadionu lekkoatletycznego, siłowni, pływali, jak również na hali.

Już w najbliższą środę zakończy się pierwszy etap tych przygotowań. Dzień później Akademicy udadzą się w podróż na Litwę, gdzie w miejscowości Olita, wezmą udział w międzynarodowym turnieju Jono Cup Handball Tournament - Alytus 2019.

Do rozpoczęcia rozgrywek ligowych w sezonie 2019/2020 pozostało już niewiele ponad miesiąc. Inauguracyjny mecz AZS AWF Biała Podlaska z rezerwami Orlen Wisły, zbliża się więc wielkimi krokami - 21.09.2019 r. Od kilku dni nasi szczypiorniści ciężko trenują i solidnie pracują nad budową formy. W kadrze drużyny doszło do kilku znaczących zmian. Kto zatem będzie stanowił o sile zespołu w nowym sezonie? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.

Jak już wcześniej informowaliśmy, w klubie z Białej Podlaskiej nie zobaczymy: Maksima Kruchkou (KSPR Gwardia Koszalin), Karola Małeckiego (KPR Gwardia Opole) i Dzianisa Valyntsau (SPR Stal Mielec). Wszystkich pozostałych szczypiornistów grających w akademickich barwach w ubiegłym sezonie nadal będziemy oglądać w koszulce bialskiego AZS-u.

Skład uzupełnili młodzi, perspektywiczni zawodnicy. W tym gronie znalazł się reprezentant Polski juniorów, Kamil Kozycz. Wychowanek TS Siemiatycze to rozgrywający, który w ubiegłym sezonie występował w SMS ZPRP Gdańsk. Również na rozegraniu występuje kolejny nabytek naszego klubu Marcin Citko. Zawodnik dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi grał dotychczas w Szczypiorniaku Dąbrowa Białostocka. W bramce naszej ekipy będziemy mieli okazję zobaczyć Krzysztofa Ostrowskiego (UKS Hutchinson Anilana Łódź), a na skrzydle swoje umiejętności zaprezentuje były zawodnik rezerw mistrza Polski, Bartłomiej Mazur. Ponadto po rocznej przerwie do treningów i składu AZS-u powrócił Łukasz Kandora.

W poniedziałek 12 sierpnia 2019 roku nasi piłkarze ręczni rozpoczęli intensywne przygotowania do sezonu 2019/2020. Na pierwszym treningu stawiło się 16. zawodników, w tym również nowi szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska: Bartłomiej Mazur i Kamil Kozycz, oraz powracający do kadry zespoły Łukasz Kandora. Wśród trenujących byli również dwaj kolejni piłkarze ręczni mający szansę na grę w bialskim klubie. Zajęcia inaugurujące ciężki okres przygotowawczy odbyły się na bieżni stadionu lekkoatletycznego AWF-u.

W pierwszej fazie przygotowań zespół przebywać będzie w Białej Podlaskiej. Podopieczni trenerów Dmitry Tsikhana i Sławomira Bodasińskiego, będą budować formę na własnych obiektach. Dopiero później rozpoczną serię meczów sparingowych.

W dniach 23-25.08.2019 roku Akademicy udadzą się na Litwę, aby zagrać w silnie obsadzonym międzynarodowym turnieju w Olicie. Na 2 września 2019 roku zaplanowany został mecz sparingowy z rezerwami HC Meshkov Brest (Białoruś). Kilka dni później AZS rozegra kolejny turniej, tym razem w Końskich (6-7.09.2019 r.), a ostatnim sprawdzianem formy będzie najprawdopodobniej ponowny sparing z HC Meshkov II Brest.

Już wkrótce nasi piłkarze ręczni rozpoczną przygotowania do sezonu 2019/2020. Ważnym etapem w budowaniu formy na zbliżające się rozgrywki będzie międzynarodowy turniej na Litwie - Alytus Cup. Odbędzie się on w dniach 23-25 sierpnia 2019 roku w miejscowości Olita.

To szóste co do wielkości litewskie miasto (oryg. nazwa - Alytus) liczy ponad 60 tys. mieszkańców. Położone jest nad rzeką Niemen, w południowej części kraju, w odległości zaledwie 50 km od granicy z Polską.

Od ubiegłego roku zawody noszą rangę Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej Alytus Cup i dedykowane są Jonasowi Jonuška (1950-2017), wieloletniemu trenerowi i menedżerowi klubu RK Varsa, honorowemu obywatelowi miasta Olita. Turniej ten zastąpił wcześniejsze: Erima Cup i Alytus City Mayor, które również były rozgrywane w okresie przygotowawczym. Nadchodzące zawody będą więc II. edycją Memoriału.

Od kilku tygodni znamy terminarz spotkań i naszych rywali w lidze. Zanim jednak rozpoczniemy rywalizację na pierwszoligowych parkietach, spójrzmy w przeszłość. Dla drużyny piłki ręcznej AZS AWF Biała Podlaska, sezon 2019/2020 będzie już 34. w zawodach ligowych różnego szczebla. W dotychczasowych rozgrywkach Akademicy 8. sezonów spędzili w II lidze, 21. razy uczestniczyli w rozgrywkach I ligi i 4-krotnie walczyli w Ekstraklasie.

Przygoda naszego klubu w ligowych zmaganiach trwa nieprzerwanie od sezonu 1986/1987. Z pewnością największe sukcesy klubu przypadają na sezony 1998/1999 i 1999/2000, kiedy to nasi zawodnicy, pod wodzą trenera Jarosława Cieślikowskiego, byli siódmą drużyną w Polsce.

W obecnym sezonie naszymi rywalami będą zarówno drużyny, z którymi toczymy ligowe boje już od początków istnienia sekcji piłki ręcznej, jak również ekipy z którymi zmierzymy się po raz pierwszy. W całej historii klubu najczęściej rywalizowaliśmy z zespołami: KSSPR Końskie (34. razy) i MTS Chrzanów (30. razy). Z kolei nigdy dotychczas nie zagraliśmy z kieleckimi ekipami (SMS i AZS UJK).

Niestety nie wszyscy anonsowani przez nas zawodnicy dołączą do AZS AWF Biała Podlaska. Gra w PGNiG Superlidze skusiła dwóch byłych piłkarzy ręczny SMS-u Gdańsk. Rozgrywający Adam Stępień zasilił szeregi KS Azoty-Puławy, natomiast obrotowy Jakub Adamski przeszedł do MKS-u Zagłębie Lubin. Dla zawodnika pochodzącego z Wrocławia z pewnością dodatkowym atutem przy wyborze klubu z Dolnego Śląska była odległość. Do drużyny z Białej Podlaskiej nie dołączy również inny obrotowy, Michał Włodarski.

Jak już wcześniej informowaliśmy na tej pozycji występować będzie powracający do gry Łukasz Kandora. Ponadto w składzie AZS-u w sezonie 2019/2020, powinniśmy zobaczyć zapowiadanych: Kamila Kozycza z NLO SMS ZPRP Gdańsk (rozgrywający) i Bartłomieja Mazura z KS Vive II Kielce (skrzydłowy). W kręgu zainteresowań sztabu szkoleniowego jest także kilku innych zawodników m.in. wyróżniający się dobrymi warunkami fizycznymi, jeden z rozgrywających z KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka.

Władze klubu nie wykluczają również innych wzmocnień. W połowie sierpnia zespół rozpocznie przygotowania do nowego sezonu i właśnie wtedy poznamy pełną kadrę zespołu na zbliżające się rozgrywki.

Ponad 5 tys. kilometrów pokonają piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska, aby rozegrać mecze wyjazdowe w sezonie 2019/2020. Najdłuższa podróż czeka naszych zawodników na przełomie lutego i marca przyszłego roku. W 15. kolejce rozgrywek drużyna uda się na mecz do małopolskiego Chrzanowa. Wyjazd ten będzie liczył w obie strony około 800 km! Niewiele mniej pokaże licznik klubowego autokaru podczas eskapady na ostatni mecz w tym roku. Na początku grudnia nasza ekipa obierze kurs na południe, a celem będzie miasto, jak się wydaje, naszego największego rywala w walce o pierwsze miejsce - Przemyśl (około 640 km dojazd na mecz i powrót do Białej Podlaskiej).

Wśród 11. kolejek wyjazdowych w całym sezonie, nasi szczypiorniści najczęściej "odwiedzać" będą województwo świętokrzyskie. Dwukrotnie gościć będziemy w mieście Mistrzów Polski w piłce ręcznej, a na mecze z zespołami z Kielc i okolic pojedziemy łącznie aż czterokrotnie.

Po rocznej przerwie do treningów z naszym zespołem wraca Łukasz Kandora. Ten doświadczony zawodnik ponownie znajdzie się w kadrze AZS AWF Biała Podlaska, a sezon 2019/2020 będzie dla niego dziewiątym w akademickich barwach. Mimo, że dla wielu sympatyków piłki ręcznej to postać doskonale znana, poniżej przedstawiamy jego sylwetkę.

Poprzednio grał w Białej Podlaskiej od 2002 roku, aż do sezonu 2006/2007, kiedy przeniósł się do SPR-u Stali Mielec (Ekstraklasa). Pierwszy powrót Łukasza Kandory do miasta nad Krzną miał miejsce już w sezonie 2008/2009. Jeszcze podczas tych samych rozgrywek, zaliczył krótki pobyt w Azotach-Puławy (Ekstraklasa), aby od 2009 roku na dłużej związać się z innym klubem najwyższej klasy rozgrywkowej - NMC Powen Zabrze (później Górnik Zabrze - zmiana nazwy klubu). W tym śląskim zespole nasz obrotowy grał w PGNiG Superlidze, PGNiG Pucharze Polski, a także w Challange Cup.

W dniu 11 lipca 2019 roku w siedzibie Związku Piłki Ręcznej w Polsce, odbyło się losowanie terminarza spotkań w grupach I ligi kobiet i mężczyzn na sezon 2019/2020. Wcześniej podano oficjalny przydział zespołów do poszczególnych grup. W wyniku tego podziału (wg klucza geograficznego) AZS AWF Biała Podlaska pozostał w grupie C. ZPRP zdecydował, że po awansie do PGNiG Superligi zespołu z Tarnowa, wolne miejsce w naszej grupie przypadnie NLO SMS ZPRP Kielce. Drużyna ta, podobnie jak SMS Gdańsk w grupie A, nie będzie podlegała systemowi awansów i spadków.

Akademicy zainaugurują sezon we własnej hali. W pierwszej kolejce (21-22.09.2019 roku) podejmiemy rezerwy Orlen Wisły Płock. W drugiej serii spotkań udamy się na wyjazdowy mecz do Legionowa, a następnie ponownie w Białej Podlaskiej podejmiemy beniaminka rozgrywek AZS UJK Społem Kielce.