Oficjalny serwis klubu,
sekcja piłki ręcznej

+(48) 83 342 87 74
azsawfbp@gmail.com

Aktualności

Wygrana na dobry początek

Po blisko czteromiesięcznej przerwie na ligowe parkiety wrócili piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska. W meczu inaugurującym rozgrywki w sezonie 2019/2020 nasz zespół pokonał we własnej hali rezerwy płockiej Wisły 27:25. Pomimo niedużych rozmiarów zwycięstwa trzy punkty w tym spotkani nie były zagrożone ani przez moment.

Pierwsze mecze sezonu zazwyczaj są trudne i rządzą się swoimi prawami. Podobnie było w meczu przeciwko młodym, ambitnym szczypiornistom z Płocka. Premierową bramkę sezonu w wykonaniu Akademików zobaczyliśmy dopiero w 9 minucie i 50 sekundzie! Jej autorem był Bartosz Ziółkowski, a po 10. minutach na tablicy wyników widniał remisowy rezultat 1:1. Jak się okazało nasi zawodnicy potrzebowali trochę więcej czasu na przełamanie, a jak już ono nastąpiło, złapali właściwy rytm. W 16. minucie prowadziliśmy 4:2. Skutecznością na kole popisał się wracający w akademickie szeregi Łukasz Kandora, a z 9.metra swoje pierwsze bramki dla bialskiego klubu zdobył debiutant, Kamil Kozycz.

Jeszcze w 23. minucie rezerwy Orlen Wisły były w stanie doprowadzić do remisu 6:6. Wcześniej bramki zdobyli: kapitan zespołu Marcin Stefaniec (z rzutu karnego) i ponownie Łukasz Kandora. Końcówka pierwszej odsłony należała już zdecydowanie do naszych zawodników. Po dwa skuteczne rzuty oddali: Przemysław Urbaniak, Marcin Stefaniec (w tym jeden z 7. metra) i Bartosz Ziółkowski. Swoją pierwszą bramkę w sezonie zdobył również Leon Łazarczyk. Na taki przebieg boiskowych zdarzeń Orlen Wisła II Płock była w stanie odpowiedzieć tylko jedną bramką Pawła Kowalskiego. Ostatecznie do przerwy AZS wygrywał 13:7 i tego prowadzenia nie oddał już do końca tych zawodów.

Po zmianie stron Akademicy kontrolowali przebieg zawodów. Trzy efektowne bramki Przemysława Urbaniaka, kolejny skutcznie egzekwowany rzut karny przez Marcina Stefańca, oraz bramki Patryka Niedzielenko i Michała Bekisza, to obraz pierwszych 10. minut po przewie. W tej części meczu tyle samo trafień mieli przyjezdni, co w efekcie dawało wynik 19:13 na korzyść AZS-u. 240. sekund później dwie bramki dorzucił Bartosz Ziółkowski (21:14), po czym płocczanie zdobyli trzy bramki z rzędu, niwelując straty do czterech bramek. Podobna przewaga AZS-u nad rywalem utrzymywała się do 53. minuty. Pierwszą bramkę po powrocie na parkiet po kontuzji i długiej rehabilitacji zdobył Michał Banaś. Ponadto dwa trafienia były dziełem Leona Łazarczyka i wynik brzmiał 24:20. W tym fragmencie gry dobrze w obronie ustawiał się nasz najmłodszy zawodnik Jakub Polok. To po faulach na nim odzyskiwaliśmy piłkę w ważnych momentach, a w sytuacji z 53:08 minuty to dobre ustawienie naszego zawodnika było początkiem końca meczu dla Dominika Mierzwickiego z płockiej ekipy. Nie mógł on pogodzić się z decyzją sędziów, wykonując niepotrzebne gesty i kierując pod adresem jednego z nich niecenzuralne słowa, za co został ukarany niebieską kartką, czyli dyskwalifikacją z wpisem do protokołu meczowego, za wybitnie niesportowe zachowane. Chwilowe zamieszanie nie wpłynęło negatywnie na dalsze losy meczu. Co prawda nasi rywale zmniejszyli straty, ale trzy punty dla zespołu z Białej Podlaskiej pozostały niezagrożone. W ostatnich minutach dwie bramki zdobył Norbert Maksymczuk. Drugie trafienie w meczu zanotował Michał Banaś, a wcześniej ważną interwencję w bramce zanotował Daniel Sętowski, odbijając piłkę przy rzucie karnym wykonywanym przez Mateusza Fuksińskiego. Wynik meczu ustalił rzutem równo z końcową syreną, Igor Helwak.

Teraz przed zespołem AZS-u krótka przerwa, która spowodowana jest przełożeniem meczu 2. kolejki rozgrywek z KPR-em Legionowo. Będzie to z pewnością czas, aby na treningach jeszcze bardziej poprawić jakość gry i doszlifować szczegóły taktyczne. Naszych zawodników na parkiecie ponownie zobaczymy w Białej Podlaskiej. 5 października 2019 roku o godzinie 18:00 podejmować będziemy beniaminka I ligi AZS UJK Kielce.

Warto wspomnieć, że przed meczem z Orlen Wisłą II Płock odbyła się krótka ceremonia oficjalnego wręczenia symbolicznego czeku na kwotę 150.000 zł, jakie trafiły do klubu od Marszałka Województwa Lubelskiego - Pana Jarosława Stawiarskiego. W imieniu władz Urzędu Marszałkowskiego czek przekazał kibic AZS-u, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego - Pan Dariusz Stefaniuk.

Ponadto za wsparcie organizacyjne i finansowe podziękowano wszystkim sponsorom i instytucjom, na czele z Akademią Wychowania Fizycznego, którą reprezentuje Prorektor ds. Filii AWF – prof. dr hab. Jerzy Sadowski, oraz Miastem Biała Podlaska, które za pośrednictwem Prezydenta Miasta - Pana Michała Litwiniuka przekazało klubowi w 2019 roku 230.000 zł.