+(48) 83 342 87 74

Medale i rekordy na Pomorzu

Podnoszenie Ciężarów

W dniach 15-18 czerwca 2023 roku w Gdańsku odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów i Mistrzostwa Polski U23 w podnoszeniu ciężarów. W zawodach najwyższej krajowej rangi świetnie spisali się reprezentanci KS AZS-AWF Biała Podlaska.

Na dobry początek seniorski brązowy medal zdobyła Wiktoria Gierczuk w kategorii 71 kg. Wynik 182 kg w dwuboju (82 kg – rwanie i 100 kg – podrzut), dał naszej zawodniczce drugie miejsce w kategorii wiekowej U23, w której była także trzecia w punktacji Sinclair`a wśród kobiet (225,42 pkt.). Z Mistrzostwem Polski i rekordami kraju wróciła znad Bałtyku, Weronika Zielińska-Stubińska. W kategorii 81 kg uzyskała 236 kg w dwuboju (108 kg w rwaniu – złoty medal i 130 kg w podrzucie – złoty medal). Wszystkie wyniki to nowe rekordy Polski! Weronika uzyskała także najlepszy rezultat wśród wszystkich pań, w punktacji Sinclair`a.

W gronie mężczyzn, w kategorii 81 kg, mieliśmy dwóch przedstawicieli. Seniorskie 5. miejsce zajął Michał Kościuk. Wynik dwuboju 273 kg (114 kg – rwanie i 159 kg podrzut) dał naszemu zawodnikowi brązowy medal w kategorii U23. Zaledwie o jeden kilogram mniej podniósł Patryk Burda, który rywalizację ukończył na 6. miejscu z wynikiem 272 kg (122 kg w rwaniu i 150 kg w podrzucie). Rezultat ten uplasował Patryka na 4. miejscu w dwuboju w kategorii U23 oraz pozwolił na wywalczenie „małego” brązowego medalu za rwanie. Z kolei srebro, to kolor Mirosława Dobosza. W kategorii 89 kg mężczyzn zajął wśród seniorów 9. miejsce, ale 281 kg w dwuboju (126 kg – rwanie i 155 kg – podrzut), pozwoliło na wskoczenie na drugi stopień podium wśród zawodników U23. Kolejne dwa medale z tego kruszcu zawisły na szyi Mirka za rwanie i podrzut. Kategoria 96 kg przyniosła nam występ kolejnego zawodnika AZS-u. Bartłomiej Kobel ukończył rywalizację tuż za podium. Wynik dwuboju 279 kg (126 kg – rwanie i 153 kg podrzut).

Kolejnych medali doczekaliśmy się w kategorii 109 kg. Damian Niedźwiecki z wynikiem 316 kg był piąty w klasyfikacji seniorskiej, ale za to bezkonkurencyjny w kategorii U23. Dzięki temu złoto trafiło w jego ręce, a do tego srebro za rwanie (141 kg) i kolejny złoty medal za podrzut (175 kg). W najwyższej kategorii wagowej +109 kg na gdańskim pomoście zobaczyliśmy Macieja Juchimiuka. Ostatecznie ukończył on rywalizację z wynikiem 306 kg w dwuboju (141 kg – rwanie i 155 kg - podrzut), co pozwoliło na zajęcie 4. miejsca.

Udane starty naszych reprezentantów sprawiły, że w klasyfikacji klubowej uplasowaliśmy się na 4. miejscu w kategorii seniorów, oraz 3. miejscu w kategorii U23. Zawodniczkom, zawodnikom oraz trenerom: Paulinie Szyszce i Jarosławowi Sacharukowi, gratulujemy osiągniętych wyników!